Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jsem plesnivěl za bolševika (a zadarmo-bez poplatků)!

19. 02. 2009 10:30:48
Dovolím si vám předložit dva příklady porovnání tehdejších léčebných postupů socialistického zdravotnictví a pokročilého zdravotnictví současné doby.
Novodobý patvor v Hostýnských horách!Novodobý patvor v Hostýnských horách!bmprojekt.blog.cz
  1. Beznaděj č. 1

Kdysi dávno v 60. letech minulého století jsem zjistil postižení svých dolních končetin meziprstovou plísní nohou. Tehdy jsem ještě aktivně sportoval a pravděpodobně jsem plíseň chytil v hromadných sprchách některého ze sportovních stadiónů.

Výsledkem mnoha opakovaných návštěv lékaře bylo, že mi naordinovali různé druhy mastiček, vodiček ́a „serepetiček", později i sprejů, které problém pouze dokázaly zmírnit. Tehdejšími léky a preparáty snad nebylo možné tuto kožní chorobu vyléčit...!?

Trápil jsem se s tím 25 let, a to až do 90 let, potažmo do „porevoluční" doby. S přibývajícím věkem a průběžně během celého tohoto dlouhého období jsem se pomalu smiřoval s tím, že se svého zdravotního problému do smrti už nezbavím!

Nutno zdůraznit, že veškeré léčebné postupy tehdejších lékařů se zaměřovaly výhradně na vnější aplikaci (na kůži) různých přípravků tak, jak již zmiňuji. Náklady léčby se pohybovaly tehdy v řádu desítek Kč/měsíc.

V roce 1992 jsem objevil reklamu na speciální léčbu tohoto druhu kožního postižení medikamenty aplikovanými vnitřně. Prostě medikamentózní léčbou.

A skutečně po aplikaci švýcarského léku (velmi drahého) užívaného po dobu cca 4 měsíců nemoc zcela zmizela a odešla. Bez jakýchkoliv zanechaných stop. Náklady na léčbu činily cca 3000 Kč.

Neuvěřitelné, naráz to šlo!

  1. Beznaděj č. 2

Můj bratr měl v roce 1968 autonehodu. Kromě nabouraného auta se v podstatě nic vážného nikomu nestalo. U bratra se však po čase objevila vážná nemoc epilepsie.

Je známo, že tehdejší ani současná lékařská věda si s touto nemocí zatím nedokázala poradit tak, aby ji dokázala zcela vyléčit.

Stále zvyšující se počet těžkých záchvatů, prakticky vždy s typicky krátkým bezvědomím, ničily bratrovi po desetiletí doslova jeho život. U této nemoci je zničující, že záchvaty přicházejí nečekaně a dotyčný při nich padá na zem strnule křečovitě, avšak jak podťatý.

Takže postižený trpí nejen vlastní nemocí, ale z každého záchvatu si většinou přináší úrazy všeho druhu. Samozřejmě nejvíce trpí hlava - pokud vás záchvat křečovitě vyšponuje, a vy padáte - pokud vás někdo nezachytí, napřímený tvrdě k zemi!

Na hlavě i ostatních částech těla má bratr dodnes mnoho jizev z prodělaných úrazů. Naštěstí se pádem nezabil...

Lékaři nasazovali další a další dostupné medikamenty „socialistické produkce", které však nezabíraly a efekt byl prakticky nulový. Ba naopak některé léky přinášely druhotné komplikace. Šlo to až tak daleko, že musel polykat doslova 2x denně dvě hrsti léků. Po delší době jsme u něj začali registrovat příznaky mentální degenerace.

Pomalu se naše rodina připravovala že bratrova nemoc skončí pro něj s fatálními důsledky, anebo smrtí..! Snažili jsme se mu pomoci jak to jen šlo. Hledali jsme proto i netradiční způsoby léčby.

Doslova tajně jsme s ním navštívili známého regionálního léčitele-iridiologa, který mu na čas dokonce „bylinnou" léčbou pomohl dost podstatně snížit frekvenci záchvatů! Museli jsme bratra přesvědčit aby přestal užívat ty hromady „škodlivých" léků, aby mohla být aplikována „bylinná" léčba.Bratr nakonec vlastně ze zoufalství na to přistoupil a riskoval, že přijde o invalidní důchod!

Pokud se dobře pamatuji, ten pan Wojnar - vynikající to léčitel, který pomohl mnoha lidem, byl objevitelem speciální metody diagnostiky nemocí z oční rohovky. A dokonce měl sestrojen svůj přístroj pro tyto účely. Co vím, komunisté mu to prý nechtěli patentovat a bránili mu v jeho praxi. Tak si to prý nakonec musel nechat patentovat ve Švýcarsku...!?

Bratrovi velmi pomohl, ale fungovalo to asi dva roky. Později si organismus jakoby navyknul a přizpůsobil se novému způsobu léčby a frekvence záchvatů se znovu začala zvyšovat. Takže znovu návrat k „degenerativním" lékům bez kladných výsledků léčby. Náklady léčby se pohybovaly tehdy v řádu několika stovek Kčs/měsíc.

Po roce 1989 se na trhu objevily moderní zahraniční léky. A situace se opakovala jako v mém případě.

Skutečně, po aplikaci špičkového švýcarského pravidelně každodenně užívaného léku (velmi drahého) a pár dalších, se bratr záchvatů zcela zbavil, a nemoc sice prý nezmizela, ale jako by odešla.

V současné době bratr žije s jistými omezeními takřka už jako zdravý člověk. Sice ve speciálním režimu (nemůže si vše dovolit), ale bez záchvatů. A může dokonce i pracovat s redukovaným režimem pracovní doby. Náklady na léčbu činí cca několik tisíc Kč/měsíc.

Neuvěřitelné, naráz to šlo!

Závěr

Nutno tedy vnímat, že zavedení tržního hospodářství sebou přineslo průnik, dříve pro normální občany nedostupných zahraničních léků na náš trh, potažmo do našeho zdravotnictví. Je všeobecně známo, že špičkové léky byly tehdy dostupné jen pro vybraný okruh komunistických papalášů...!

Co z toho plyne?

  • Co myslíte, náhoda? Anebo už tehdy se zdravotnictví potýkalo s nedostatkem finančních prostředků na nákladné druhy léčby? A komunisté, aby nemuseli dát najevo, že za železnou oponou je zdravotnictví na vyšší úrovni, tak nás moderních a drahých způsobů léčby raději „ušetřili"?
  • Myslíte si, že zvyšující se finanční nároky na léčbu zejména vybraného druhu závažnějších onemocnění neexistují?!
  • I nadále si VY - lákavou populistickou propagandou ovlivnění voliči ČSSD myslíte, že zavedení poplatků do našeho zdravotnictví je zbytečné, neúčelné a nepotřebné?
( brabenec.blog.idnes.cz )
Autor: Bedřich Mikulík | čtvrtek 19.2.2009 10:30 | karma článku: 19.08 | přečteno: 1078x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Jak na chlípný chlapy? Naučte se šerm, dámy!

Od mala jsem vyrůstala na vesnici mezi klukama. Holčiček bylo v mém věku poskrovnu, natož aby sdílely moje touhy lézt na stromy, škubat pláňata, chodit na švestky okolo cest. A dlužím klukům dík.

23.10.2017 v 20:55 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 441 | Diskuse

Libuse Palkova

Jak na stres a deprese?

Ženská existence je občas jako past, žádná vertikála ani transcendentála, jen nekonečná horizontála ubíjejících činností. A pro ženy samoživitelky je to dvojnásobná nálož. Kromě zaměstnání je tu ještě péče o domácnost.

23.10.2017 v 18:41 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 503 | Diskuse

Štěpán Bicera

"Sudokopytníku", jsi poslancem

Jak se to těsně po volbách, dle MF Dnes, ve štábu Pirátů doslova ozvalo, napsat nešlo. Nebylo by to v souladu s kodexem a blog by byl odstraněn. Před volbami poslal zmíněný deník vůdci Pirátů omylem dvakrát stejný dotazník.

23.10.2017 v 13:27 | Karma článku: 28.10 | Přečteno: 962 | Diskuse

Olga Pavlíková

Tyto volby znovu potvrdily, že přímá demokracie je ta nejhorší varianta,

alespoň u nás v Čechách. Stačí, aby jeden z nejméně důvěryhodných osob v zemi lidem pochleboval, sliboval jim, osočoval své kritiky a lid mu dal hlas, téměř třicetiprocentní

23.10.2017 v 12:34 | Karma článku: 25.08 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Jakub Moravčík

Jsme národ pštrosů? Věnováno především nevoličům

Píšu sem už velmi málo, ale při konstalaci příležitostí po dlouhé době přináším "hudebně-povolební" blog.

23.10.2017 v 12:06 | Karma článku: 4.80 | Přečteno: 159 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1206
Snaží se stále aktivně žít tak, aby nakonec nezůstal nikomu na obtíž..! Usiluje - seč to jen jde, nejen o renovaci těla ale i ducha. Analýza, prognóza, koncepce-koordinace-korekce-kooperace-kontrola (5K-jako základní profesionální postupy z praxe projektanta), vnímá jako nedostatkové u všech vládnoucích garnitur!


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.